پویش مسئولیت حرفه‌ای و اجتماعی فعالان حوزه ساخت و ساز کشور

پویش مسئولیت حرفه‌ای و اجتماعی فعالان حوزه ساخت و ساز کشور

ایده این پویش از زمانی در ذهن من به وجود آمد که؛

 جهت خرید آپارتمانی برای یکی از نزدیکانم واحدهای مختلفی را مورد بررسی قرار دادم تا گزینه مطلوب را برای ایشان انتخاب کنیم. اما ...

در بسیاری از واحدهای در حال ساخت و واحدهای ساخته شده، موارد تخلفی را مشاهده کردم که به هیچ عنوان راضی نیستم از عزیزانم کسی در آنجا ساکن شوند. اما سوال اساسی اینجاست ...

چند خانواده به مشاوری امین جهت خرید آپارتمان دسترسی دارند؟ و اساساً تا چه اندازه این دغدغه بین مردم وجود دارد که از مشاوره استفاده نمایند؟

بر اساس مسئولیت حرفه‌ای و اجتماعی، در گام اول تصاویر تمامی تخلفات محرز را به پیوست اتفاقات زلزله کرمانشاه به نظام مهندسی شهر مربوطه تحویل دادم وتوضیحات قانع کننده‌ای در خصوص خطرات ناشی از این تخلفات به ایشان ارائه کردم. خوشبختانه بازخورد اولیه مثبت بود و گام دوم و سوم را خود اداره نظام مهندسی برداشت. به این صورت که از من درخواست تهیه یک گزارش نمودند که در آن ضمن تصاویر تخلف و تصاویر زلزله کرمانشاه راهکارهای عملی و توصیه‌های اجرایی نیز  درج شده باشد. سپس این گزارش در جلسه ­ای با حضور من در واحد مهندسی اداره مورد بررسی بیشتر قرار گرفت. در گام چهارم نیز قرار براین شد که این گزارش در اختیار مهندسین ناظر قرار گیرد. البته که پیگیری بنده برای مشاهده عملی تغییر وضعیت ادامه دارد.

اما این‌ها اقداماتی موضعی و محدود به یک شهر و ناحیه است، برای اینکه چنین حرکتی نتیجه بخش باشد لازم است تا با همفکری مهندسین یک نظم و وحدت رویه‌ای را بتوان ایجاد نمود. از این رو راهبردهای پیشنهادی من برای شکل‌گیری پویش مسئولیت اجتماعی مهندسین به شرح زیر می‌باشد:

  • گام اول. (شناسایی و جذب دغدغه‌مندان)

عضوگیری هدفمند از فعالین حوزه ساختمان، دانشجویان رشته‌های مرتبط بدون اخذ هیچگونه وجه ثبت نام و اشتراک.

  • گام دوم. (آموزش رایگان)

آموزش اعضا از طریق سلسله جلسات رایگان در قالب وبینار و در موارد محدودی جلسات حضوری به منظور کسب شناخت نسبت به تخلفات رایج در ساختمان‌ها و سایر آموزش‌هایی که می‌تواند کمک کننده باشد.

  • گام سوم. (ثبت تخلفات و پیگیری سازمانی)

در این گام اعضا قادر هستند در ضمن فعالیت‌های روزمره خود چنانچه موارد تخلفی را در کارگاهی مشاهده نمودند با رعایت اصول ایمنی فردی و بدون هیچگونه بحث و برخورد با سازندگان، جهت عکس برداری از تخلفات اقدام نمایند. این تصاویر با درج محل ساختمان در سامانه‌ای بارگذاری می‌شود. تا بعد از تایید اصالت تصویر و تخلف اتفاق افتاده در قالب گزارشی رسمی به اداره نظام مهندسی شهر مربوطه ارسال گردد تا پیگیری‌های رسمی و سازمانی از آن مسیر ادامه یابد. البته بازهم نیاز به پیگیری است که اقدام عملی باشد.

بدیهی است اطلاعات فردی که تصویر را بارگذاری نموده تنها در صورت تمایل ایشان دریافت خواهد شد و تحت هیچ عنوان برای اشخاص دیگر منتشر نمی‌گردد.

این‌ها کلیاتی است که در ذهن بنده وجود دارد، جدا تقاضا دارم نظرات و پیشنهادات خود را در جهت رفع نواقص، بهبود پویش و حتی توسعه آن ارائه نمایید.

نظرات کاربران (1)

  • تصویر کاربر
    مهندس شاطر پاسخ

    اگر که اهداف و کارهای مد نظرتون بطور شفاف تر بیان بشه عالی میشه فقط به نظرم اگر که ی مرجعی یا یک هویتی برای افرادی که عضو میشن وجود داشته باشه بهترم میشه مثال عرض میکنم کارت برای کتابخونه استفاده میشه که افراد عضو شده دارای اون هستند

    07 خرداد 1399 در 17:55

دیدگاه خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
تلفن همراه شما منتشر نخواهد شد.